Letošní horoškola na Popradském musela čelit nepřízni živlů. Vody bylo tolik, že jindy suché žlaby se proměnily ve vodopády a cesty v potoky, kterým neodolá žádný goretex. Teplota klesla k nule a vítr bičoval štandy s takovou silou, že to některé novačky vedlo k otázce: „Jak často se stává, že se holky na štandu rozbrečí?“ Když přestalo pršet, přišel sníh. Podmínka spíš pro zimní výcvik.

Přesto horoškola nepropadla trudnomyslnosti ani pod zataženou oblohou Mengusovské doliny a díky silnému kolektivnímu duchu se jí podařilo dosáhnout řady úspěchů. Odvážně probrodila zatopenou Dolinku Žabích ples i s životodárným nákladem piva a kofoly, čímž zachránila od světa odříznutou Chatu pod Rysmi. Společenskou místnost Chaty pri Popradskom plese jsme proměnili v kinosál s kvalitní technikou a vybranou, tematicky zaměřenou filmotékou. Do redakce Knihy rekordů jsme odeslali žádost o registraci rekordního počtu členů VHS Brno, který stál současně na vrcholu Končisté (bylo nás 20, a 17 se dokonce vrátilo!). Kvalitu výcviku a obratnost našich nováčků prokazuje skutečnost, že jsme vrcholu Žabího koně dosáhli ještě před Kaczyňského polskou himálajskou expedicí. A především: po několikadenním průzkumu se horolezecko-arboristické sekci podařilo znovuobjevit ztracenou Ihlu! Díky tomuto odvážnému počinu na Ihlu vystoupilo hned několik nováčků, a to odvážnými cestami kolem skob, které zatloukali snad ještě sama Vlasta Štáflová a Arno Puškáš.

Ztráty byly jen materiální, a snad je vyvážily nabyté zkušenosti a zážitky. Zkrátka: dobře bylo!

Kde jsme byli? HH Popradské Pleso.

Kdy? 4.-9. 8. 2023.

Co se vylezlo?
Končistá expedičně. Tatranské sportovky v Galerii Ostrvy. Ošarpance. Volia Veža od Stanislawského po Štáflovou. Häberlein na Žabího Koně. A především: Ihla v Patrii!

Hore zdar!