Termín:
4.-11.9. 2001

Lezení na Korsice je ideální (záleží na oblasti) květen – červen nebo září – říjen. V květnu je ve vyšších polohách sníh a může být dost kosa. Na Korsiku je nejlepší přijet lodí a pro našince nejlépe z Livorna. Parníků jezdí trilion – společnosti MobiLines, CorsicaFeries, Corsica Marittima.

Lezecké oblasti můžeme rozdělit na vápno a bizarní žulu. Z vápencových oblastí stojí za to navštívit Capporalino. Naleznete tady mnoho cest všech obtížností a v létě se dá lézt do 14hodin ve stínu. Lezou se tady hadíci, dírky, stisky…výška stěny tak 30m. V pravé části stěny jsou i několika délkové prásky.

Asi 45 minut cesty autem se dostanete do NP Restonika, kde jsou na lezení vyhrazeny tři „kusy", výška opět cca 30m. Maximálně kompaktní žula bizarních tvarů, vypadající spíš jako pískovec přibarvený železem – NAMAX. V létě lezení dost death, zástava srdce není problém, kousek od skal teče říčka výborná ke koupání…takže. Jelikož se jedná o NP je problém se spaním, každý večer projíždí parta ochranářů a kdo není v campu tak pod pohrůžkou pokuty (až 5000Fr) opouští údolí – HA až na nás.

Chcete-li si užít lezení a nejúžasnější koupaní, jeďte na pláž Roccapina. Lezení na LVA, KOHOUTA a spol není problém. Žulové šutry, na které se leze je potřeba hledat mezi ostatními, ale kdo najde, tak si den i dva zaleze. Problémem je sehnat aspoň trochu chutnou vodu.

Kdo jede lézt na Korsiku, jede na více délkové horské cesty a míří do Bavelly. Triliony žulových vrcholů s cestama lehkýma – těžkýma, krátkýma – dlouhýma, prvo,druho výstupy nejsou problém. V sedle za sochou lze polézt na kratších cestách, a pak na vícdélky všude kolem. Nad kaskádami Polischellu (stojí za návštěvu) se po pravé straně vypíná zářivě bílé stěny – Teghie Lisce, Punta d'u Corbu, Punta Lunarda. Zde jsou ty nejúžasnější prásky délek 200-400m, obtížnosti 6a – 8b (Delicatessen). Všechny možné spárky, lištičky a hlavně plotny. Určitě se do stěny hodí vzít ta různá hejblátka, ne všude jsou nýty. Prekérní je nástup pod stěny: sledujete mužíky, ale pak být moc mužíků. Doba nástupu by mněla být 40 – 70minut. Jelikož jste v horách, i když na Korsice, tak bacha na počasí kolem 14hodiny „někdy" sprchne a víc zafouká.

V této oblasti bych doporučil:

Teghie Lisce
Porte des Cieux 6b/c spíš lehčí 300m cesta s potřebou sem tam strčit nějakej ten friend nebo stoper.
Résussection des Roses 7b kultovka dobře odjištěná, hlavně expresky a trochu friendu
Avec Étau et Violon 6b+ lehčí, dobře zajíštěná spárovka (zejména první délka)
L'Equipage 7a+ krásná cesta, vhodné vzít vklíněnce a ze pár friendů
Invitation au Voyage 6a 250m lehký humus po rampě, obyčejně se tama slaňuje, hezký jsou až horní délky a ty lze natáhnout např. z Avec.

Punta d'u Corbu
Jeef 7a+ vynikající vyvážená cesta od bratrů Petit, délka 400m dobře odjištěná Punta Lunarda – věž vpravo
Anima Corsa 6b trochu podhodnocená cesta, potřebná kompletní sada stoperů a friendů

 

Průvodce:
Existuje na skalkařské oblasti (na Korsice jich je kolem 30), dá se koupit v lezeckým kšeftu v Corte.
Na lehčí (do 6a) vicedélkovky jsem viděl průvodce který se zabývá těmato cestama po celé Korsice, má ho i pár lidí u nás. Skupina u kaskád Polischellu je výborně popsaná Igorem Kollerem v Jamesáku, ročník tak 96 nebo 97.

Zdar Sinek
PS: Ešemeleeše